Zpět na hlavní stránku
 

Zemřel tělesný strážce papeže Jana Pavla II.

Ilustrační foto.
Atentát na Jana Pavla II. 13. května 1981 v Římě
Téhož dne, kdy byl z tureckého vězení propuštěn Ali Mehmet Agca, který se v roce 1981 pokusil o atentát na papeže Jana Pavla II., zemřel v pondělí 18. ledna v Římě ve věku 89 let bývalý šéf vatikánských bezpečnostních sil Francesco Pasanisi. Právě on se 13. května 1981 po prvním Agcově výstřelu vrhl na papeže a chránil jej vlastním tělem. Fotografie zachycující Pasanisiho jak podepírá papeže, zatímco se mu na bílém rouchu rozlévá krvavá skvrna, obletěly svého času celý svět.
"Je to neuvěřitelné, že můj otec zemřel téhož dne, kdy byl Agca v Turecku propuštěn," řekl Pasanisiho syn Marcello italským médiím. Až do poslední chvíle byl prý Pasanisi Janu Pavlu II. oddán. "Byl stále ve spojení s papežovým soukromým tajemníkem biskupem Stanislawem Dziwiszem. Můj otec také svědčil v procesu blahořečení Jana Pavla II.," připomněl.
Za zázrak přitom Pasanisi označil skutečnost, že on a Jan Pavel II. atentát přežili. "Toho dne jsem najednou uslyšel výstřel z pistole. Neměl jsem vůbec čas přemýšlet. Skočil jsem do papežova otevřeného auta, zatímco se Svatý otec zhroutil. Objal jsem ho, abych ho ochránil. Měl zavřené oči a řekl mi slabým hlasem 'děkuji'. Mezitím ho trefil druhý výstřel z pistole, jeho bílé roucho potřísnila krev. Další výstřel zasáhl nás oba. Ale zachránili jsme se ve společném objetí. To byl první zázrak Jana Pavla II.," vylíčil Pasanisi ve svém svědectví.
"Atentát poznamenal navždy život mého otce a mé rodiny," řekl Marcello Pasanisi. "Skutečnost, že můj otec zemřel právě v den Agcova propuštění, nás velmi udivila."
Agca v květnu 1981 hlavu katolické církve vážně zranil. Byl zadržen krátce po činu a téhož roku odsouzen na doživotí. Jen pár dnů po atentátu papež Agcovi veřejně odpustil a v roce 1983 ho navštívil v cele. Milost Agcovi na žádost papeže udělil italský prezident v červnu 2000. Poté si Agca odpykával trest za vraždu novináře.

Autor: Christnet.cz, publikováno: 02. 02. 2010

 
Správce stránek František Válek. Hostujeme u SHOSTING. Chcete-li, přihlašte se.